Mūsu pašu CRT televizoru pavēlnieks, kolekcionārs Kurts Lūsis ir apkopojis savus ieteikumus CRT televizoru izvēlē. Ja Tev nav ne mazākās nojausmas kur sākt retro Tv izvēlē, tad noteikti lasi tālāk.
Meklējot CRTs-ko ņemt vērā. Vēlos piekodināt, ka viennozīmīgi neesmu eksperts, šis viss ir tikai no manas pieredzes, ir lietas, ko līdz galam nepārzinu.
50Hz/60Hz un PAL/NTSC
Iesākot ceļu kineskopu zemē daudzi atdurās pret šo “problēmu”: Pēc kā man vadīties, lai nopirktu televizoru, kas pieņems visus iespējamos signālus? Pirmais, ko es silti iesaku:nevadies pēc modeļa uzlīmes, kas (parasti) atrodās dotā televizora aizmugurē. Uz tās parasti ir rakstīts modelis, sērijas numurs, kur tas ir ražots, bet galvenokārt- tehniskās maiņstrāvas frekvence. Daudziem ar šo frekvenci veidojas aizķeršanās, jo ieraugot 50Hz frekvenci nodomā, ka šī arī attiecās uz video signāla frekvenci, jebšus, televizors nespēs attainot 60Hz signālu no manas konsoles, tādēļ man ir jāmeklē televizoru, kam uz uzlīmes ir norādīts 50Hz/60Hz. Šī nav taisnība, neskaitot paretus izņēmumus, teju visi PAL (Eiropas) CRT televizori ražoti no agrajiem deviņdesmitajiem gadiem ir spējīgi sadarboties gan ar 50Hz signālu, gan ar 60Hz signālu. Izņēmumi var būt to laiku lētie CRTs, bet pat ar tiem pastāv liela varbūtība, ka uz tiem ies 60Hz signāls.
Kopā ar 50Hz un 60Hz nāks pašu video signālu režīms, attiecīgi PAL un NTSC. PAL video signāls būs 50Hz, NTSC būs 60Hz. Šie ir analogās televīzijas signālu standarti, kas atšķirās ar Hz (kadru) apjomu sekundē (PAL-25Hz, NTSC-30Hz), televīzijas līniju apjomu, krāsu kodēšanu, + vēl citām lietām, bet es par šo visu neiedziļināšos, tā ir gara tēma, ko var studēt. Būtiskais ir tas, ka PAL un NTSC standarti atšķirās, bet liela daļu televizoru pieņem abus standartus. Problēmas gan var rasties, kad televizoram ir jāinterpretē šo signālu krāsas, liela daļa mūsu CRT televizoru nespēs attainot NTSC standarta krāsas, t.i. attēls būs melnbalts, ja tiks izmantoti RCA (banānvadi), vai S-Video savienojums. Ir televizori, kas spēj atšifrēt NTSC krāsas un attaino tās, bet šos jau ir grūtāk izkost un atrast, pēc pieredzes, man ir tikai pāris televizori (Sony), kas draudzējas ar NTSC krāsām ja izmantoju RCA/composite, vai S-Video. Par citiem brendiem es nemācēšu galvot. ^(Šo visu mocīšanos ar NTSC krāsām var apiet izmantojot SCART vadu, kas ir spējīgs nest RGB signālu.)
RGB svētlaime
Mums Eiropiešiem ir ļoti noveicies (jāsaka paldies francūžiem):SCART konektors tika pieņemts kā de facto standarts, ko ražotājiem vajadzēja iebūvēt televizoros. Īsi izsakoties, izmantojot šo konektoru mēs apejam PAL un NTSC video signālu niķus (pārsvarā krāsu “encoding”, bet arī citas lietas) un rezultātā iegūstam ļoti asu attēlu ar labi izteiktām krāsām. Ja composite un S-Video signālu kvalitāte atšķirsies no vairākiem faktoriem (kā televizors apstrādā composite un S-Video signālu, vai tas vispār tiek apstrādāts, cik labi apstrādes “rīki” ir iebūvēti utml.), tad lietojot SCART vadu ar RGB signālu mēs iegūsim teju vienlīdzīgi labu attēla kvalitāti uz jebkura televizora, kam ir SCART konektors un atbalsta RGB.
4:3, vai 16:9? Un kas pie velna ir 100Hz?
Meklējot CRT televizorus ātrāk vai vēlāk nāksies saskarties ar šīm atšķirībām. 4:3 displeji būs atbilstoši jebkam, kas ir 4:3 formātā (tīri loģiski). Visas konsoles līdz PS1/Saturn/N64 ģenerācijai izmantoja tikai 4:3 formātu, sākot ar iepriekš minētajām konsolēm sāka parādīties spēles, kas atbalstīja 16:9, tomēr šis piedāvājums bija minimāls, ja pareizi atceros, tad pirmās spēles, kas bija tikai 16:9 parādījās uz Wii. Pērkot CRT televizoru ir jāņem vērā, ka 4:3 formāta televizors būs atbilstošāks visām konsolēm pirms Wii, 16:9 televizors ir opcija, ja jau esi iegādājies 4:3 televizoru. Toties, pērkot aba formāta televizorus ir jāskatās, vai tie ir 100Hz, vai nē. Šo informāciju var atrast internetā, vai nu forumos/redditā, vai arī konkrēto televizoru servisa manuāļos. 100Hz nav diez ko piemērots konsolēm, jo 100Hz televizoriem ir digitāla signāla apstrāde, kas ievieš “input lag” un attēla izpludināšanu/asuma zudumu. Šos es ieteiktu nepirkt priekš retro konsolēm.
Kādus modeļus izvēlēties?
Šeit es īsi izteikšos, cik esmu lasījis un pats redzējis, labākie brendi Eiropā ir Sony, JVC, Toshiba, Philips un Panasonic. Ir vērts arī izskatīt Samsung un Sharp televizorus, Mitsubishi un Sanyo būs zemākas kvalitātes, bet tos arī var pirkt. Ārpus šiem brendiem neko citu neieteiktu pirkt.
Viss pārējais
Es ļoti daudz lietas izlaidu šo rakstot, šis ir tāds ievadiņš, ir gana daudz lietu, kam pievērst uzmanību, bet tās nav tik būtiskas kā šīs. Ja kādam ir kādi jautājumi tad droši uzdodiet, centīšos padziļinātāk atbildēt.
Nāc uz Retro Istaba diskorda čatu: http://www.ej.uz/RetroKomuna
Comments